Ja neatradi meklēto tad, vaicā mums !

Aktualitātes

KONKURSS!

Balvā šujmašīna ELNA 3210 Jeans!

Lasīt vairāk...

Akadēmija

Kā izvēlēties pareizo pēdiņu šūšanai?

Ikviens darbs, izpildot to ar atbilstošajiem darba rīkiem, tiks padarīts daudz ātrāk un precīzāk, un pabeigtais darbs izskatīsies daudz profesionālāk paveikts. Šūšana nav izņēmums. Viens no svarīgākajiem darba rīkiem šujot, ir šujmašīnas pēdiņa. Šujmašīnu pēdiņas tiek piedāvātas plašā klāstā un tās padara ikdienišķus šūšanas darbus daudz vienkāršākus. Dažādo pēdiņu pielietošana paver arī jaunas iespējas izstrādājumu dekoratīvajai apdarei.

Kas ir overloks?

Overloks ir iekārta, kuras galvenais uzdevums ir auduma malu līdzena apgriešana, vienlaicīgi apmetinot tās. Vairāki diegi savienojoties, vienmērīgi pārklāj tikko nogrieztu auduma malu, novēršot tās iziršanu. Overloks apgriež lieko audumu, savieno detaļas un apmetina vīli. Ir arī tādi overloki, kuri var šūt ķēdītes dūrienus, plakanās vīles, dekoratīvās vīles un izpildīt daudzas citas operācijas.

Overloks nevar aizstāt šujmašīnu, tas ir šujmašīnas papildinājums, paredzēts tādu operāciju veikšanai, kādas nav pa spēkam šujmašīnai.

Īpaši jāatzīmē, ka overloka vīles ir elastīgas un tas padara overloku neaizstājamu, šujot trikotāžas izstrādājumus.

Overloku veidi

Šujmašīnas mehānismā diegu savienošanos nodrošina kuģītis. Overlokam kuģīša nav. Diegu savienošanās notiek cilpotāju darbības rezultātā. Overloka vīļu dažādība ir atkarīga no tā, kādi cilpotāji overlokam ir uzstādīti.

Vīļu veidi overlokiem ar augšējo un apakšējo cilpotāju
Vienkāršākie overloki parasti ir aprīkoti ar diviem cilpotājiem - augšējo un apakšējo.

Šie overloki var šūt 4-diegu, 3-diegu vai 2-diegu (ja overloku paredzēts papildināt ar speciālu 2-diegu konvertētāju) overloka vīles.

4-diegu overloka vīļu šūšanai overlokam uzstāda divas adatas. Auduma labajā pusē redzamas divas auduma malai paralēlas, taisnu dūrienu rindas, kuras tiek nošūtas ar adatas diegiem. Auduma labajā pusē redzamās diega cilpas veidojas ar augšējā cilpotāja palīdzību. Auduma kreisajā pusē redzamās diega cilpas veidojas apakšējā cilpotāja darbības rezultātā. Taisno dūrienu rindas auduma kreisajā pusē gandrīz nav redzamas. Vienmērīgu apmetinātās maliņas platumu nodrošina dūrienu paplašinātājs.

4-diegu overloka vīli var izmantot auduma malu apstrādei vai arī trikotāžas izstrādājumu vīļu vienlaicīgai sašūšanai un apmetināšanai.

3-diegu overloka vīles veidojas pēc tāda paša principa kā 4-diegu overloka vīles. Atšķirīgs ir tikai adatu skaits. 3-diegu overloka vīļu šūšanai izmanto tikai vienu adatu. Atkarībā no tā, kura adata ir uzstādīta, var šūt šauro vai plato 3-diegu overloka vīli.

3-diegu overloka vīles izmanto izstrādājumu vīļu apmetināšanai.

3-diegu ierullētās maliņas arī šuj izmantojot vienu adatu. Šo overloka vīļu šūšanai nepieciešams atslēgt dūrienu paplašinātāju un palielināt cilpotāju diega spriegojumus.

3-diegu ierullētās maliņas izmanto salvešu, lakatiņu u.c. izstrādājumu malu apdarei.

2-diegu overloka vīles var šūt ar overlokiem, kuriem paredzēts uzstādīt 2-diegu konvertētāju. 2-diegu konvertētāju pievieno augšējam cilpotājam. Diegi tiek ievērti tikai vienā adatā un apakšējā cilpotājā. Konvertētājs palīdz nogādāt apakšējā cilpotāja diegu pie adatas, lai izveidotos diegu savienojums.

2- diegu overloka vīles parasti izmanto plānu audumu apstrādei.

2-diegu ierullētās maliņas šuj izmantojot vienu adatu un apakšējo cilpotāju. Nepieciešams uzstādīt arī 2-diegu konvertētāju un palielināt cilpotāja diega spriegojumu.

2-diegu ierullētās maliņas izmanto plāna auduma salvešu, lakatiņu u.c. izstrādājumu malu apdarei.

3-diegu un 2-diegu dekoratīvās vīles šuj atslēdzot naža mehānismu. Audumu noloka un šuj pa nolocīto maliņu. Ieteicams samazināt diegu spriegojumus. Kad vīle nošūta, to atloka un nogludina.

Vīļu veidi overlokiem ar trim cilpotājiem (augšējais, apakšējais un ķēdītes dūriena cilpotājs)
Overloki ar trim cilpotājiem paredzēti gan visu iepriekš aprakstīto vīļu šūšanai, gan arī ķēdītes dūrienu un plakano vīļu šūšanai.

Ķēdītes dūrienu šuj izmantojot vienu adatu un ķēdītes dūriena cilpotāju. Auduma labajā pusē redzams taisnais dūriens, bet kreisajā ir izveidojusies diega ķēdīte. Šis dūriens ir ļoti izturīgs un elastīgs. Parasti izmanto šujot trikotāžas izstrādājumus.

5-diegu overloka vīles veidojas  izmantojot gan abus adatas diegus, gan visus trīs cilpotāja diegus. Ķēdītes dūriens sašuj izstrādājuma vīles, bet 3-diegu overloka vīle vienlaicīgi apmetina auduma malas. 5-diegu overloka vīles parasti izmanto šujot vīriešu kreklu, vai džinsu auduma bikšu sānu vīles.

Dubultās vai trīskāršās plakanās vīles šuj izmantojot divas vai trīs adatas un ķēdītes dūriena cilpotāju. Auduma labajā pusē redzamas divas vai trīs paralēlas taisno dūrienu rindas, bet auduma kreisajā pusē ķēdītes dūriena cilpotāja apmetinājums. Šīs vīles ir elastīgas un tās parasti pielieto apstrādājot trikotāžas izstrādājumu apakšmalas, piedurkņu galus u.c.

Ķēdītes dūrienu un dubultās vai trīskāršās plakanās vīles šuj arī plakanšuves mašīnas.


Izstrāde un atbalsts