Ja neatradi meklēto tad, vaicā mums !

Aktualitātes

Šujmašīnu noma!

Jūs protat šūt, bet Jums nav šujmašīna? Jaunu pirkt negribās, jo paredzētajiem darbiem tā ir nepieciešama tikai dažas dienas? Piedāvājam vēl nebijušu pakalpojumu Latvijā - šujmašīnu noma!
Ieskaties
ŠEIT!

Akadēmija

Kā šūšana kļūst par hobiju?

Pavisam vienkārši! Nepieciešamas zināšanas par šūšanu un prakse. Un, jo vairāk šuj, jo labāk un vieglāk izdodas. Ja šūšanas laikā saspringti nav jādomā par to, kura vīle jāsašuj pirmā, un kā pareizāk būtu to izdarīt, pavisam citā līmenī var izbaudīt šūšanas prieku. Mūsu apmācību programmās to visu var iemācīties, papildus, iegūstot drosmi un pārliecību par savām spējām.

Lasīt vairāk...

Stabilizatoru veidi un to pielietošana

Stabilizators ir materiāls, kuru novietoto zem vai uz auduma, lai šūšanas laikā audums netiktu savilkts un dūrieni veidotos vienmērīgi un līdzeni. Visbiežāk stabilizators ir nepieciešams strādājot ar plāniem vai elastīgiem audumiem. Veidojot izšuvumus ar izšūšanas mašīnām, stabilizatoru izmanto arī strādājot ar biezākiem audumiem.

Stabilizatoru pielietojums ir ļoti plašs: tos novieto zem vai virs auduma veidojot izšuvumus ar izšūšanas mašīnām, šujot pogcaurumus, piešujot aplikācijas vai šujot blīvus dekoratīvos dūrienus. Kad šūšana vai izšūšana ir pabeigta, no liekās stabilizatora daļas atbrīvojas.

Ņemot vērā to, kāds auduma veids vai šūšanas tehnika ir izvēlēta, arī stabilizatoru pielietojums un veids būs atšķirīgs. Ir daži audumu veidi (frotē audumi, buklē, audumi ar uzkārsumu u.c.), kuriem veidojot izšuvumu ar izšūšanas mašīnu, stabilizatoru novieto uz auduma. Šādā veidā var panākt, ka izšuvums veidosies vienmērīgi pāri auduma cilpām vai uzkārsumam. Šim nolūkam izmanto stabilizatorus, kurus pēc izšūšanas procesa iespējams pilnībā atdalīt no izšuvuma (izšķīdināt aukstā ūdenī vai sadalīt karstuma ietekmē, ar gludekli).
 
Stabilizatorus var iedalīt četrās lielās grupās:

1. Nogriežamie stabilizatori (cut-away)
2.
Noplēšamie stabilizatori (tear-away)
3.
Stabilizatori, kuri karstuma ietekmē sadrūp (heat-away)
4.
Ūdenī šķīstošie stabilizatori (wash-away)

Izmantojamā stabilizatora veids ir atkarīgs no auduma veida, izšuvuma blīvuma un no tā, kādam nolūkam izšuvums ir paredzēts. Ja izstrādājumam, kuram izveidots izšuvums, vēlāk paredzēts iešūt oderi, vai arī tiek izšūta glezna u.c. izstrādājumi, kuri nav paredzēti valkāšanai, stabilizatoru var nenogriezt.

Audumiem no dabīgajām šķiedrām un bieziem audumiem var izmantot noplēšamo stabilizatoru (tear-away), jo uz šādiem audumiem dūrieni klājas līdzeni, vienmērīgi un cieši pieguļ. Plāniem audumiem, adījumiem un sintētiskajiem audumiem, piemērotāks būs nogriežamais stabilizators (cut-away). Vienmēr jāizvērtē izšujamā zīmējuma blīvums, lai izvēlētos piemērotāko stabilizatora veidu. Jo lielāks izšuvuma blīvums, jo biezāku un izturīgāku stabilizatoru nepieciešams izmantot. Dažreiz vēlams izmantot vairākas stabilizatora kārtas.
 
Nogriežamie stabilizatori (cut-away)
Nogriežamie stabilizatori ir stabilizatori, kurus pēc izšūšanas apgriež pa zīmējuma. ārējām kontūrām. Daļa stabilizatora paliek izšūtajā laukumā un tas izšuvumu un audumu padara noturīgu arī izstrādājuma valkāšanas procesā. Šis stabilizatora veids ir piemērots adījumu izšūšanai, jo novērš izšuvuma izstiepšanos. To var izmantot arī izšujot audumus, kuriem ir mazs blīvums vai veidojot projektus , kuri pēc tam tiek ierāmēti.
Nogriežamie stabilizatori var būt gan plāni, gan biezi.
  
Noplēšamie stabilizatori (tear-away)
Noplēšamie stabilizatori ir pagaidu stabilizatori, kurus pēc darba pabeigšanas noņem. Noplēšot stabilizatoru, jāuzmanās, lai neizstieptu audumu. Dažus no šiem stabilizatoriem ir viegli noplēst, daži, biezākie ir grūtāk noplēšami. Pirms stabilizatora izmantošanas, pārbaudiet, vai tas būs piemērots jūsu izvēlētajam audumam. Ņemiet vērā, ka stabilizators vienā virzienā būs noplēšams vieglāk, bet citā virzienā to nevarēs tik labi noplēst.
Ja izšujamais projekts vai audums ir tāds, kuram nepieciešams stingrs pamats, labāk izmantot vairākas, ne pārāk bieza stabilizatora kārtas, kuras pēc tam noplēš katru atsevišķi.
Ja izmanto noplēšamo stabilizatoru bez līmes kārtas un izšujamais audums ir ļoti gluds un slidens, stabilizatoru ieteicams piediegt pie auduma.
 
Stabilizatori, kuri karstuma ietekmē sadrūp (heat-away)
Šos stabilizatorus izmanto, ja izšujamais audums ir pārāk delikāts, smalks vai caurspīdīgs, lai varētu izmantot noplēšamo vai nogriežamo stabilizatoru. Arī speciālajā tehnikā izšujot mežģīnes, (ja audumu nedrīkst mazgāt), izmanto šī stabilizatora veidus, kuri sadrūp, tos gludinot ar karstu gludekli. Heat-away stabilizatorus nedrīkst gludināt ar tvaiku, jo stabilizatora sastāvā esošās ķīmiskās vielas mitruma ietekmē izkūst un var atstāt nospiedumus uz auduma vai gludekļa. Pirms nogludināšanas, ieteicams uz izšuvuma uzlikt papīra dvieli vai sausu, tīru audumu, lai gludeklis tieši nesaskartos ar izšuvumu. Kad izšuvums nogludināts, viegli to paburziet rokās vai noņemiet stabilizatora pārpalikumus ar birstīti.
  
Ūdenī šķīstošie stabilizatori (wash-away)
Ūdenī šķīstošie stabilizatori izšķīst mitruma ietekmē. Tos ievieto rāmī kopā ar audumu. Izšujot audumus ar uzkārstu faktūru vai cilpām, stabilizatoru var likt arī virs auduma, lai dūrieni vienmērīgi nosegtu auduma nelīdzeno virsmu. Ieteicams stabilizatoru piediegt pie auduma, pa izšūšanas laukuma kontūrām. Ūdenī šķīstošie stabilizatori ir piemēroti ļoti plānu audumu izšūšanai, jo pēc apstrādes ar ūdeni, arī zem dūrieniem nepaliek stabilizatora pārpalikumi. Šie stabilizatori ir neaizvietojami izšujot mežģīnes vai veidojot izšuvumus „rišeljē” tehnikā.
Pirms stabilizatora iemērkšanas, uzmanīgi izlasiet uz iepakojuma sniegtos norādījumus par skalošanai ieteicamo ūdens temperatūru un cik reizes izstrādājums jāizskalo.
Uzglabājiet ūdenī šķīstošos stabilizatorus slēgtā iepakojumā, jo šie stabilizatori ilgstošā saskarsmē ar gaisu kļūst cieti un zaudē elastību. 

Izstrāde un atbalsts